Spalanie śmieci a zdrowie

Product Information

protetyka Zarówno psychoterapia online jak i stacjonarna przynoszą zadowalające efekty

Codziennie produkujemy kolejne kilogramy odpadów, których trzeba się w jakiś sposób pozbyć. Metody na to są różne: jedni wywożą śmieci do lasu, wrzucają do jeziora czy rzeki albo traktują jako materiał opałowy na zimę. Niestety żadne z tych rozwiązań nie jest godne pochwały. O ile dwa pierwsze nie budzą żadnych wątpliwości, co do tego, że są działaniem szkodliwym i bezprawnym, o tyle ostatnie spotyka się z wyjątkowo dużym społecznym zrozumieniem. Wielu z nas myśli w praktyczny sposób – skoro i tak musimy coś wrzucić do pieca, to najlepiej by były to śmieci, które wprawdzie spalą się szybko, ale zawsze dadzą choć trochę ciepła. Z wyrzuconych śmieci natomiast żadnego pożytku mieć nie będziemy. Czy jednak na pewno?

Po przyjrzeniu się sprawie z bliska i poznaniu kilku faktów powinniśmy wyciągnąć zupełnie odwrotne wnioski. Zacznijmy od kwestii najważniejszej, czyli od wpływu spalania śmieci na nasze zdrowie. Czy trochę dymu z naszego komina może mieć znaczący wpływ na to jak się czujemy lub na długość naszego życia? Okazuje się, że tak. Z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską wynika, ze niemal trzydzieści tysięcy Polaków umiera każdego roku z powodu chorób wywołanych złym stanem powietrza. Spalając śmieci na własną rękę dokładamy swoją cegiełkę do tego niechlubnego procesu. Ze statystyk wynika również, że właśnie źródła o stosunkowo niewielkiej emisji zanieczyszczeń – czyli właśnie domowe kominy – są coraz ważniejszą składową ogólnego spadku kondycji powietrza. Poza tym, szkodliwe substancje, które produkujemy spalając śmieci, nie mają może dużego znaczenia w skali kraju, są jednak nieporównywalnie poważniejszym zanieczyszczeniem, gdy spojrzymy na nie przez pryzmat najbliższego otoczenia.

Utylizacją śmieci powinny zajmować się przede wszystkim wyspecjalizowane spalarnie. Poza tym znaczną ilość odpadów można przeznaczyć do ponownego wykorzystania – wystarczy, że wrzucimy je do odpowiedniego pojemnika.