Zanieczyszczenie środowiska a zdrowie człowieka

Product Information

Do środowiska przedostaje się wiele substancji szkodliwych, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia człowieka. Za powstanie niektórych tych związków odpowiedzialny jest człowiek. W dłuższej perspektywie ekspozycja na tego typu czynniki może przyczynić się do rozwoju określonych chorób.

Do jednych z najbardziej niebezpiecznych zaliczają się te, które wywołują zmiany w układzie hormonalnym człowieka. Poszczególne związki chemiczne są odpowiedzialne za modyfikację syntezy, gromadzenia czy uwalniania hormonów. Powoduje to wiele niekorzystnych zmian w organizmie. Zanieczyszczenie środowiska takimi związkami chemicznymi odbywa się na wiele sposobów. Jednym z nich jest stosowanie pestycydów. Warto wspomnieć, że poszczególne substancje szkodliwe mają tendencję do kumulowania się w organizmie. Z tego powodu, wszelkie negatywne skutki zdrowotne mogą być widoczne nawet po kilku lub kilkunastu latach.

Zanieczyszczenia powszechnie występują zarówno w powietrzu, jak i w wodzie bądź w żywności. Do najbardziej szkodliwych związków zaliczają się m.in. związki polichlorowane, powszechnie stosowane pestycydy, ftalany bądź pestycydy chloroorganiczne. Ponadto wysokie zagrożenie zdrowotne obserwuje się ze strony metali ciężkich, takich jak ołów, kadm oraz rtęć.