Zdrowie zależy od środowiska

Tomasz
www.stomatologiasorriso.pl/ortodoncja.html medyczny.store

O ochronie środowiska regularnie słyszymy w mediach. Każdy z nas ma też przynajmniej paru znajomych, którzy zajmują się ekologią „na poważnie”, tzn. biorą udział w akcjach sprzątania świata, segregują odpady i starają się oszczędzać wodę oraz energię elektryczną. Mówiąc o ekologii najczęściej wspomina się o kończących się zapasach węgla czy ropy, o wycinaniu zielonych terenów czy zanieczyszczeniu wód. Wszystko to omawiane jest w kontekście „dobra naszej planety”. Trudno odmówić słuszności takiemu spojrzeniu na dbałości o środowisko, jednak w dyskusji ekologicznej warto pamiętać także o innym, równie ważnym argumencie. Mowa o wpływie zanieczyszczonego środowiska na organizm człowieka. W końcu w pierwszej kolejności musimy zadbać o nasz własny gatunek.

O wpływie środowiska na nasze zdrowie powinniśmy pamiętać tym bardziej, że wpływ ten nie jest łatwy do wychwycenia. Nie oznacza to jednak, że zanieczyszczenia nie mają na nas wpływu, lub że jest to wpływ niewielki. Wręcz przeciwnie. Kłopot z wpływem zanieczyszczeń na zdrowie polega na tym, że rzadko efekty oddziaływania środowiska na ludzki organizm są gwałtowne i widoczne gołym okiem. Zanieczyszczenia prowadzą zwykle do zaburzeń funkcjonowania, a nie „namacalnych” chorób. Co za tym idzie, łatwo zbagatelizować wpływ środowiska. Ignorancja może się jednak okazać błędem po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach – zanieczyszczenia wpływają na zdrowie w stosunkowo niewielkim stopniu, jest to jednak ingerencja stała i trwająca przez większość życia człowieka. Kumulacja negatywnych skutków może w efekcie skrócić żywot nawet o kilka lat.

Oddziaływanie zanieczyszczeń środowiska na nasze zdrowie zauważyć i zrozumieć tym trudniej, że jest to tylko jeden z ważnych czynników mających wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Kluczowe znaczenie ma także styl życia oraz geny. Negatywne skutki łatwo więc przypisać tym ostatnim elementom, zapominając o dużej roli środowiska i jego czystości albo jej braku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Woda niezdatna do picia

Ziemia czasem nazywana jest niebieską planetą, bo większość jej powierzchni pokrywa woda. Nieco przewrotnie wygląda w związku z tym fakt, że my – czyli organizmy potrzebujące wody do życia – z 97% wody na naszej planecie nie możemy skorzystać. Woda mórz i oceanów stanowi większość zasobów wodnych Ziemi i jest […]